Archive: April 2017

Фейкові дані поліції про ДТП - нові докази від МОЗ

Нас запитують: чим закінчилась історія з виявленими вами доказами фальшування даних статистики смертності Національною поліцією? Поки що нічим, проблема не вирішена. Нові докази масштабного заниження даних смертності Нацполіцією надало Міністерство охорони здоров'я. Ми отримали ці документи в профільному комітеті Верховної Ради. За даними МОЗ (якість яких також викликає сумніви, знаючи загальну ситуацію з менеджментом даних у цьому відомстві), у 2016 році в ДТП в Україні загинуло 4809 осіб. Це на 50% більше, ніж звітувала Нацполіція (3187). І це приблизно співпадає з нашими оцінками, опублікованими у звіті. crash data 1 crash data 2 Привертає увагу той факт, що дані МОЗ і в попередні роки мали суттєве розходження з даними ДАІ/МВС. Ця різниця зменшувалась у 2013-2015 роках, а у 2015, і особливо 2016-му, почала знову різко зростати. Ось короткий огляд незначних дій і заяв Нацполіції після публікації нашого звіту:
  1. Вже 16 лютого Управління безпеки дорожнього руху (Управління БДР) Національної поліції -- колишній структурний підрозділ ДАІ -- опублікувало емоційний прес-реліз, в якому звинуватило нас в перекручуванні і маніпуляціях. В цьому ж релізі вони визнали факт неправдивості даних про ДТП, але підкреслили, що в цьому винні інші поліцейські - Департамент інформаційної підтримки та координації поліції "102".
  2. В коментарі для Громадського радіо керівник цього Департаменту "102" Олександр Замислов відкинув ці звинувачення: "Мы не выдаем статистику, всего лишь считаем. А готовит и выдает статистику именно Департамент превенции. Статистические данные собираются непосредственно с региональных рабочих мест, которые вводят сотрудники как Департаменты патрульной полиции, так и департамента превенции."
  3. Десь у березні або квітні 2017 року Управління БДР замінило файл статистики на своєму сайті, ймовірно на основі "звірок та уточнень", і тепер стверджує, що у 2016 році загинуло 3410 осіб замість 3187, заявлених раніше. Однак ця збільшена цифра навіть приблизно не відображає реальність.
Серед інших заяв, Управління БДР у своєму ображеному прес-релізі написало такий пасаж: "Якби автори статті, замість незрозумілих звинувачень, звернулися до Національної поліції за роз’ясненнями, їм би повідомили...". Тому ми звернулися електронним листом на ім'я керівника Управління БДР Прохоренка І.М. на офіційну адресу управління info@sai.gov.ua, згідно із законом "Про звернення громадян", поставивши такі запитання:
Ви у публікації на сайті запропонували "звертатися до нас за роз'ясненнями", отже від імені ГО "Vision Zero" звертаюсь до Вас та Управління БДР з такими питаннями та проханнями:
  1. "Яка кількість людей загинула та була травмована в ДТП в Україні у 2016 році за результатами "звірки з медичними закладами та узагальнюються виявлені факти"? З розбивкою по областях та м.Києву.
  2. Чи було отримано інформацію від ваших підрозділів в областях і які результати узагальнення цієї інформації? Ми під час підготовки звіту виявили, що дані ГУНП дуже відрізняються від тих, які у ваших таблицях на сайті, і, йомвірно, ці дані з областей ближчі до реальності (хоча чи вони повні -- теж питання).
  3. Коли на сайті Управління будуть опубліковані виправлені таблиці статистики ДТП за 2016 рік? Назвіть хоча б орієнтовну дату, будь ласка.
  4. Чи розроблено новий Порядок обліку ДТП і на якій стадії перебуває його затвердження?
  5. Просимо надати для ознайомлення згадані у прес-релізі документи: "нова картка обліку ДТП (з врахуванням рекомендацій громадськості та європейських експертів) та підготовлений проект постанови КМУ щодо облікових даних аварійності на дорогах".
Цей наш офіційний лист до Управління БДР, датований 23.02.2017 року, був проігнорований -- протягом двох місяців жодної відповіді не надійшло. Також були проігноровані наші неофіційні звернення, письмові та усні, до вищої ланки Національної поліції та Міністерства внутрішніх справ, а також підняття цієї проблеми під час робочих зустрічей та засідань в стінах Комітету з транспорту Верховної Ради.

Національна поліція та МВС не тільки не можуть зменшити кількість смертей на дорогах. Вони навіть не можуть ПОРАХУВАТИ цю кількість смертей.

 

Дані Нацполіції про ДТП за перші місяці 2017 року настільки ж фальшиві, які і за 2016-й рік.

Наші спроби привернути увагу до проблеми ні до чого не призвели. Про проблему чудово знає керівництво НПУ та МВС, але не вживає жодних дій, ймовірно через те, що публікація правдивих даних про смертність є політично невигідною.

З нами не було жодного контакту і жодних пропозицій разом розібратись в ситуації.

Ми як громадська організація вже вичерпали всі наявні дипломатичні ресурси, бачимо повне ігнорування і нехтування цієї проблемою зі сторони тих, хто може і зобов'язаний її вирішити. Тому відтепер ми будемо включати інші механізми, аби цю проблему було вирішено і відповідальні особи в НПУ, МВС, їхніх управліннях та департаментах понесли належну відповідальність.
  1. Зараз з іншими дружніми організаціями готуємо відкритий лист від понад 30 громадських організацій на ім'я Президента України з вимогою особисто розібратись в ситуації, чому дані про ДТП фальсифікуються.
  2. Наступним кроком будуть масові листи від громадських організацій до посольств Канади, США, Японії, інших іноземних держав, а також представництв МВФ, Світового Банку, ЄІБ, Європейської Комісії, ООН та ВООЗ, які висвітлюють ситуацію (в нас вже є текст розслідування англійською мовою), показують бездіяльність МВС та НПУ (відсутність будь-яких дій протягом 3 місяців після того, як громадські організації висвітлили проблему), та просять іноземних партнерів вплинути на український уряд та зробити вирішення цієї проблеми умовою для продовження співпраці.
  3. Якщо це все не допоможе, то в планах також є акції протесту під стінами МВС, спрямовані конкретно проти бездіяльності голови НПУ Князєва та міністра ВС Авакова.
Запрошуємо включатися в цю боротьбу за життя людей! Пропонуйте свої ідеї та безпосередню допомогу руками і головою. Ці всі листи треба писати, підписувати, клеїти марки та відправляти закордон. Дякуємо!

Телеканал 2+2, програма "ДжеДАЇ"

Сюжет про проблему швидкості, знятий навколо одного кейса -- пішоходного переходу на вулиці Заболотного, який ми ретельно проаналізували кілька тижнів тому (звіт дивіться за цим посиланням). Наш активіст та член команди Асоціації велосипедистів Києва Вадим Денисенко переконав тележуналістів і глядачів, що такі переходи будувати не можна. І що Україна потерпає від відсутності контролю швидкості. Дякуємо телевізійникам за те, що висвітлюють цю тему! https://www.youtube.com/watch?v=zJGsPQecIpQ

Факти про надмірну швидкість

Пропонуємо вашій увазі коротку довідку з фактами про те, чому надмірна швиидкість є проблемою. Документ підготовлено за участі експертів "Vision Zero" в рамках Кампанії "За безпечні дороги".