16 травня 2023 року члени ГО “Віжн Зеро” разом із кореспондентом “Центру транспортних стратегій” (ЦТС) здійснили ознайомчий візит у м. Вінниця. Мета така сама: отримання актуальної інформації про реалізовані проєкти у сфері громадського транспорту та міської мобільності.
Під час візиту здійснили зустрічі із профільними керівниками органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств, зокрема: з директоркою КП "Вінницякартсервіс" Катериною Бабіною, директором Департаменту транспорту та міської мобільності Андрієм Сорокіним, керівником КП "Агенція просторового розвитку" Максимом Кравчуком та т.в.о начальника технічного відділу КП "Вінницька транспортна компанія" Володимиром Дудко.
За результатами цих зустрічей дізналися про етапи реалізації проєкту "електронний квиток" (тобто запровадження автоматизованої системи оплати та обліку пасажирів) у всьому громадському транспорті Вінниці. На оголошеному тендері свого часу перемогла чеська компанія "Мікроелектроніка" із пропозицією 5 млн євро. Станом на зараз валідаторами і POS-терміналами обладнано близько 500 одиниць транспорту. Оплату можна здійснити транспортною та банківською картками, а також готівкою +доступна пересадка 30 хв. в разі оплати транспортною карткою.
Окрім всього іншого, Вінниця відома своїми швейцарськими трамваями "Міраж", котрі місто отримало безоплатно з м. Цюрих. Вони вживані, одначе в досить хорошому стані для перевезень. Вони є основою рухомого складу трамваїв Вінниці. Також стало відомо, що м. Цюрих у 2023 р. надасть Вінниці 16 вагонів моделі Tram2000 в рамках домовленостей щодо покращення транспортного обслуговування під час повномасштабної війни. Додатково КП "ВТК" продовжує вдосконалення трамваїв власного виробництва "VinWay", які вже себе непогано зарекомендували.
Під час зустрічі в КП "Агенція просторового розвитку" його керівник Максим Кравчук розповів про реалізовані проєкти щодо міської мобільності та ті, що є в планах. Зокрема, це проєкт реконструкції Привокзальної площі, який передбачає 4 етапи впровадження і споріднений з проєктом "Вінницька миля".
Також обговорили вінницький досвід облаштування "віденських" зупинок, проблематику їх використання в умовах різноманітного рухомого складу.
Від представника КП "Вінницьке трамвайно-тролейбусне управління", дізналися про те, що Вінниця одна з небагатьох міст України, яке експлуатує електробус. Це китайський "Skywell". Втім, доцільність його роботи дискусійна. Він заряджається в депо 5-6 годин (себто вночі), споживає 1 кВт/км, взимку це може бути і 1,3 кВт/км. Чи не єдиною суттєвою перевагою цього електробуса є те, що він рідко виходить з ладу, оскільки працює з 2019 року. На фоні того, що в розпорядженні підприємства серед усіх інших ще досі є тролейбуси "ЗіУ", котрим по 30-40 років - це справді хороший показник.
Насамкінець слід зазначити, що КП "ВТК" донедавна активно оновлювала інфраструктуру для якісної роботи електричного громадського транспорту. Цей процес дещо загальмувався у зв'язку із повномасштабною війною росії проти України. Однак у планах є подальша модернізація підстанцій, фідерних ліній та ремонт трамвайних колій.