Аналітичний звіт (Policy Paper) «Мости в Україні: криза, проблеми, рішення»

Аналітичний звіт (Policy Paper) «Мости в Україні: криза, проблеми, рішення»

Громаська організація «Vision Zero» опублікувала аналітичний звіт «Мости в Україні: криза, проблеми, рішення».  Автор дослідження: Віктор Загреба – засновник та голова правління ГО «Vision Zero», випускник Школи державної політики Університету Мериленда (США, 2013).

Звіт критично аналізує стан мостової інфраструктури України, висвітлюючи ключові проблеми та пропонуючи шляхи їх вирішення. Одним із головних викликів є старіння інфраструктури: майже половина з 28 500 мостів збудована до 1964 року, що спричиняє прискорене руйнування та зростання кількості непридатних до експлуатації споруд. Серед основних проблем — неефективні планувальні рішення, завищені витрати через надмірні рішення та застарілі норми, нераціональне використання фінансування, а також корупція та спотворена внаслідок корупції система інтересів. 

Посилання на файли:

Аналітичний звіт «Мости в Україні: криза, проблеми, рішення» (українська мова, PDF, 58 стор.)

Резюме / Executive Summary (українська мова, PDF, 5 сторінок)

Executive Summary (English language,  PDF, 4 pages)

У звіті детально описується проблема експлуатаційного утримання, яка має наслідком короткий термін служби мостів. Окремо аналізується незавершений перехід на євростандарти, що призводить до перевитар матеріалів й ізолює український ринок від гравців з ЄС. Водночас аналіз відзначає, що Україна має сильну інженерну школу та значний практичний досвід в сфері проєктування й будівництва мостів, що створює надійну основу для подальших покращень. Документ завершується стратегічними рекомендаціями, зокрема щодо необхідності встановлення реальних пріоритетів, забезпечення якісного планування, гармонізації з нормами ЄС, переорієнтації на утримання існуючих об'єктів замість нових будівництв і інтеграції до єдиного європейського ринку.

У роботі над дослідженням велику роль відіграв архітектор й публіцист Олег Гречух, чия дослідницька робота послужила основою для подальшого аналізу. Автор також висловлює подяку інженерам, що погодились на проведення інтерв’ю й думки та цитати яких стали важливою частиною цього аналітичного звіту (за абеткою): Анна Гонтаренко, Анна Мінюкова, Володимир Семко (Польща), Дмитро Беспалов, Костянтин Щербаченко, Кшиштоф Вахальські (Польща), Міхаель Борнманн (Німеччина), Сергій Рудь, Юрій Лотоцький.

Окрема подяка за надані зауваження, пропозиції та корективи, що зробили цей аналітичний звіт більш точним: Анна Гонтаренко – Асоціація «Український центр сталевого будівництва», Артем Безуглий та колектив ДП «Національний інститут розвитку інфраструктури» (НІРІ), Костянтин Щербаченко – Українська асоціація аудиторів безпеки автомобільних доріг, Олександр Кордун – Український інститут сталевих конструкцій імені В.М. Шимановського.

Посилання на аналітичний звіт та резюме (executive summary):